Genel Okul Hayatı

2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversitenin Farkları

Üniversite sınav sonuçları belli olduktan sonra hemen her öğrencinin 2 yıllık ve 4 yıllık eğitim kurumları arasında tercih yapma süreci başlıyor. Tabii, bu sırada birçok kişinin cevabını merak ettiği temel soru how to tell your best friend your dating her ex http://www.catalunyacamina.org/?filtraciya=conocer-personas-en-sevilla&818=1f http://vagnvagensbygg.se/firmenit/3583 http://sumarplant.ro/franciye/3972 rencontre pour ado chat http://theeasybreezyway.com/?parkyw=conocer-mujeres-en-buenos-aires&ea5=fb http://www.mycoldprairie.com/pizdboluy/1367 rencontres kourou rencontre femme russe nice single papenburg “2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farkların” neler olduğu ve hangisinin ne gibi avantajlar sağladığıdır.

2 senelik ve 4 senelik üniversiteler arasındaki farka değinmeden, 2 yıllık ve 4 yıllık eğitim kurumları için tanım yapmakta fayda var. 2 yıllık eğitim sürecine sahip olan programlar ön lisans programı, 4 yıllık eğitim süresine sahip olan yüksek öğretim programlarını ise lisans programları olarak adlandırılır. İsimlerden de yola çıkacak olursak iki eğitim şekli arasındaki farklar hakkında ufak bir fikre sahip olmanız mümkün. Şimdi biraz daha detaylı şekilde iki programın tam olarak ne olduğunu ve kimlerin tercih etmesi gerektiğini görelim.

Ön Lisans Nedir?

Ön lisans programlarında ki asıl amaç meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin bir ön lisansa hazırlanması ve öğrencilerin daha kalifiye hale getirilmesidir. Derslerin büyük çoğunluğu teoriden ziyade pratik şekilde vuku bulur. Aslında yukarıda değinilen cümleden de yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki bu okullar bir üniversite değil, meslek yüksekokuludur. Yani, ön lisans eğitimini tamamlamış olan birisini tam olarak üniversite mezunu olarak kabul edebilmek mümkün değildir. Ön lisans eğitimini başarıyla tamamlamış olmalarının ardından şu an için DGS adı verilen sınavlara girilerek 4 senelik bir lisans programına girebilmek mümkündür. Ancak bu eğitim programında, öğrencinin kendi alanına yakın alanlardan bir lisans programı olması şartı bulunuyor.

Ön Lisans Öğrencilerinin Avantajları Nelerdir?

1-Her ne kadar eğitimin kısa süreli olması ülkemizde yetersizlik gibi görünüyor olsa da, bu birçok öğrenci için büyük bir fırsattır. Öğrenciler meslek yüksek okulları içerisinden 2 senelik süreçte mezun olup en kısa şekilde hayata atılabilirler.

2-Derslerin büyük bir kısmı pratik ve uygulamalı dersler olacağından dolayı lisans mezunlarına karşı büyük bir avantaja sahiptirler. Lisans mezunları daha çok bilgiye sahip olmalarına karşın ön lisans mezunları kadar pratiğe sahip değildir. Bu da iş alımında ön lisans mezunlarının önünü açar.

3-Derslerin büyük bir kısmı öğrencileri yormaya yönelik değildir. Çünkü derslerde yapılanların hepsi kişilerin ilerideki iş hayatının birer parçası olacaktır. Bu nedenle istenilen bir ön lisans programı okunduğunda kişi fazlasıyla yüksek bir donanıma sahip olarak mezun olabilir.

4-Ön lisans programının ardından mesleğinde yükselmek isteyen kişiler için geçiş sınavı sistemi mevcuttur. Bu sistem sayesinde, isteyen öğrenciler istedikleri lisans programına geçiş yapıp tahsisini yükseltebilirler.

5-Eğitim süresinin kısa olması nedeniyle öğrenciler barınma ve gıda masrafı gibi masrafları çok daha az yapacaklardır. Özellikle ailesinin maddi gücü yeterli olmayan öğrenciler için ön lisans programları çok daha akla yatkın olabilir.

Ön Lisans Öğrencilerinin Dezavantajları Nelerdir?

1-Ön lisans programları meslek yüksek okullarında verilmekte olduğu için mezun olduğunuzda tam olarak bir üniversite mezunu sayılmazsınız. Bu da üniversite mezunlarının sahip olduğu ayrıcalıklardan mahrum kalmanıza neden olur.

2-Askerlik konusunda herhangi bir eğitime sahip değilmiş gibi kabul edilirsiniz. Yani üniversite öğrencileri gibi kısa dönem askerlik gibi seçeneklerden faydalanmanız imkansızdır.

3-İş bulma olanakları kimi zaman bu bölümlerin çok fazla öğrenci yetiştirmesi nedeniyle kısıtlanabilir veya öğrenciler kendi istedikleri maaşı alamayabilir. 

Lisans Nedir?

Lisans eğitimini görebilmek için öğrencinin mutlaka üniversite giriş sınavında yer alması ve girmek istediği bölüm için yeterli başarı oranını elde etmesi gerekmektedir. Bu nedenle de halk tarafından ve birçok kişi tarafından üniversite daha zor olduğu için daha nitelikli kabul edilmektedir. Lisans eğitimi alan öğrenciler mezun olduklarında girmiş oldukları bölüme dair mezuniyet diploması alırlar. Böylece eğitiminin lisans kısmını tamamlamış olan kişiler dilerlerse eğitimini yükseltmek için yüksek lisans  gibi programlara geçiş yapabilirler. Lisans öğrencileri genellikle minimum 4 seneyi kapsayan eğitim programına tabi tutulurlar. Bu dört senelik eğitim süreci sona erdiğinde ise lisans öğrencileri teorik anlamda alanları için yeterli olacak kadar bilgi ve donanıma sahip olurlar. Lisans eğitimi aslında bizlerin günlük yaşantımızda hemen her zaman kullandığımız üniversite tanımının da bir yerde karşılığıdır denebilir. Üniversite eğitimi genellikle kampüsler ve fakülteler içerisinde gerçekleştirilir.

Dersleri uygulamadan ziyade teoriye dayalı olduğu için öğrencilerin daha çok çalışması gereklidir ve daha çok emek isteyen eğitim seçeneğidir. Ayrıca eğitim süresi boyunca geçecek olan dört senelik zaman zarfı da insan hayatının ortalama 60 sene olduğunu düşünürsek gerçekten büyük bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu süre boyunca yapılacak olan harcamalar vb. dezavantajların yanı sıra lisans mezunları ülkemizde çok daha nitelikli kabul edilmekte ve iş bulma konusunda ön lisans mezunlarına göre daha az sıkıntı çekmektedir.

Lisans Öğrencilerinin Avantajları Nelerdir?

1-En önemli avantajlarından birisi de askerlik görevini kısa dönem olarak tamamlıyor olmaları veya maaşlı ve rütbeli asker statüsünde uzun dönem olarak tamamlıyor olmalarıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde lisans öğrencilerinin askerlikleri zaman açısından çok daha karlı geçiyor.

2-Mezun olunduğu taktirde iş bulma şansı ön lisans öğrencilerine göre çok daha yüksek görülüyor. Nitekim günümüzde herkes gerekli olan alanda istihdam edilecek elemanların kaliteli ve yeterli bir eğitim çizgisinden geçmiş olmasını bekliyor. Lisans öğrencileri de geçirmiş oldukları minimum 4 sene boyunca bunu fazlasıyla yerine getirmiş oluyor.

3-Derslerin hepsi teorik ve çok az bir kısmı uygulamalı olmuş olsa da meslek hayatında kendilerine yabancı olan şeyler ile karşılaşmaları şansı çok daha aşağıya düşüyor. Nitekim bu kişiler gerekli olan tüm donanıma eğitim süreleri boyunca sahip olabiliyorlar.

4-Eğitimini daha üst bir seviyeye taşımak isteyen kişiler için ülkemizde ve yurtdışında gelişmiş yüksek lisans eğitim imkanı bulunuyor. Bu imkanlar sayesinde kişiler çok daha rahat bir eğitime sahip olabiliyor ve tahsisini en üst seviyeye getirerek kendilerine akademik kariyer yolunu açabiliyor.

5-Eğitim süresince öğrencilerin devlet ve vakıflar tarafından burs alma ihtimali daha yüksek görünüyor. Burs veren birçok kurum ve kuruluş ön lisans mezunları yerine lisans eğitimi gören öğrencileri hedef alıyor. Bu da özellikle geçim sıkıntısı çeken ailelerin çocukları için ekstradan bir destek anlamına geliyor.

Lisans Öğrencilerinin Dezavantajları Nelerdir?

1-Eğitim süresi oldukça uzundur. Bu durum diğer öğretim görenlere oranla sizin çok daha fazla zamanınızın okulla geçmesine neden olan en büyük sorunların arasında yer alır.

2-Okulunuzun yer aldığı bölgede yaşam pahalı ise bu sizin dört sene boyunca büyük bir harcama yapmanıza neden olur.

3-Dersler ön lisans programlarına göre daha zordur. Hatta mezun olma sürecinizde alttan kalan dersler ile uğraşmanız ve okulunuzun uzaması ihtimal dahilindedir.

4-Mezuniyet sonrasında iş bulmak istediğinizde elinizde pratik bilginin olmaması nedeniyle birçok işletme sizi işe almayı makul görmeyip farklı kişilere yönelebilir.

 

Kendiniz ve geleceğiniz adına en doğru kararları vermeniz üzere.

 

Mertcan Ermiş

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • 1.Dönem : 4 yıllık bir bölüm kazanmalıyım

    15 Tatil : Önce iki yıllığa gidip sonrasında 4 yıllığa geçiş yapayım