Aile Teknoloji ve Çocuk

7 Maddede Herkes İçin Dijital Güvenlik

rencontre edmundston follow http://www.hotdogsuitlaatservice.nl/zybnapasta/2837 singles st.wendel hombres solteros y sin compromiso mca cupid speed dating comment faire des rencontres apres un divorce créer site de rencontre avec joomla conocer chicas retalhuleu buscar mujeres solteras oaxaca 7 Maddede Herkes İçin Dijital Güvenlik

Dijital Dünyada Güvende Kalmanın Yolları

Son günlerde Facebook ile gündeme gelen ve çok tartışılan bir konu olan dijital güvenlik herkesin dikkat etmesi gereken ve yüksek öncelikli bir konu. Kişisel bilgilerimizin dijital ortamlarda saklı kalması pek mümkün olamayabiliyor. Hem çocuklarımız hem de bizler, günümüzün büyük bir kısmını dijital dünyada geçiriyor ve zamanımız olduğu kadar bilgilerimizi de dijital ortamlarda paylaşıyoruz.

Dijital Ortamlarda Hangi Bilgilerimiz Var Olabilir?

Neredeyse her gün kullandığımız sosyal medya hesaplarımız, arama motorları ve diğer web siteleri bilgilerimizi paylaşmayı kabul ettiğimiz dijital mecralar. İnternette vakit geçirirken ister istemez bilgilerimizi de paylaşmış oluyoruz. Ama paylaştığımız her bilgi değerli değil.

Nasıl Güvende Kalabiliriz?

Burada bize düşen kendi bilgilerimizi korumamız ve özellikle çocuklarımızı bu konuda aydınlatmamız. Sosyal medya hesaplarına biz istesek de istemesek de üye olan ve zaman geçiren çocuklarımızın güvende olması için yapabileceğimiz şeyler var. Bizim ve çocuklarımız için önemli olan bu yedi madde şu şekilde:

  1. Kişisel bilgilerini her sosyal medya hesabında paylaşma ya da sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde paylaş; tam doğum tarihi, okuduğun okul, çalıştığın yer, ev adresin, telefon adresin vb.
  2. Tanımadığın kişilerle iletişime geçme; eğer o kişiler seninle iletişime geçerse bunu bize anlat.
  3. Güvenli olmadığı bildirilen sitelere girmeye çalışma.
  4. Okuduğun her şeye inanma. Nasıl ki insanlar günlük hayatlarında yalan söyleyebiliyorlarsa bunu dijital ortamlarda da yapabilirler. Kaynağı belirtilmemiş veya doğruluğu ispatlanmamış mesajlara/bilgilere güvenme. Onları paylaşma.
  5. Toplu alanlarda bilmediğin ve şifresi olmaya wi-fi ağlarına bağlanma.
  6. Sosyal medya hesapların, e-mail adreslerin, üyeliklerin gibi şeylerin şifresini herkese söyleme. Şifrenin kolay tahmin edilebilir (doğum tarihi, ismin vb.) şeyler olmamasını sağla.
  7. Dijital ortamda hiçbir şeyin silinmediğini unutma. Paylaştığın fotoğraflar ve videolar konusunda dikkatli ol.

Artık bir parçası olduğumuz dijital dünyada kendimizi ve bilgilerimizi güvende tutmamız önemli. Bizim için sınırsız bir bilgi kaynağı olan internet onu doğru kullandığımız sürece bizim için yararlı olacaktır. Siz de kendi yöntemlerinizi bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.