Aile

Anneliğin Harika Olduğunu İspatlayan Bilimsel 5 Neden

Her anne “anneliğin” çok zevkli olduğunu söyler. Zaman zaman zorlandıklarını söyleseler de bilimin de desteklediği gibi anneliğin pozitif yanları negatif yanlarından çok daha fazladır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar; kadınların çocuk sahibi olduktan sonra, eski günlerine kıyasla daha mutlu olduklarını ortaya çıkarmaktadır. İşte anneliğin harika olduğunu ispatlayan “bilimsel” 5 neden:

go to link http://meliggoi.gr/mokryxa/3586 dating zanzibar rencontre une femme musulmane conocer gente en fb which dating website is best for me site de rencontre ado 35 http://josiart.at/rete/6481 comment rencontrer un mec de 13 ans rencontre cinema 1-   Kansere Karşı Daha Güçlü
Yapılan çeşitli araştırmalarda çocuk sahibi olmanın bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Örneğin, Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre bebeğini emziren annelerin göğüs kanserine karşı korunduğu ortaya çıkmıştır. Sebebi de büyük ihtimalle emzirme sırasında göğüste bulunan hücrelerin uyarılarak değişime uğraması olarak düşünülüyor. Ayrıca her doğumla birlikte rahim kanserine karşı bir kat daha güçlü hale geliniyor.

2-   Orta Yaşlar Daha Mutlu Geçiyor
Annelik, çocuk büyütürken zor olsa da geleceğe dair mutluluğunuzun artmasına sebep oluyor. “The Journal of Population Review”un yaptığı araştırmaya göre özellikle annelerin 40’lı yaşlardan sonra her çocuk başına mutluluğu artıyormuş. Yani ne kadar çocuk, o kadar mutluluk.

3-   Daha İyi Bir Hafıza
Genellikle hamileliğin beden üzerindeki olumsuz etkilerine (kilo alma, çataklar) odaklanılır, oysa doğum daha büyük bir beyne sahip olmanıza neden oluyor. Western Ontario Üniversitesi hamilelikle birlikte beyindeki hafızayla ilgili olan gri alanların çoğaldığını ispat etmiştir.

4-   Uzun Hayat Beklentisi
Öyle görülüyor ki çocuk sahibi olmak yaşam sürenizi uzatabiliyor. California Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre özellikle 25 yaşından sonra doğum yapan kişiler yapmayanlara göre %11 oranında 90’lı yaşları görebilme şansları artıyor.

5-   İş Hayatında Daha Üretken
Anneler genellikle iş arkadaşları tarafından çalışma ortamında “stresli” olarak etiketlenirler. Bu konuda da çocuk sahibi olmanın olumlu bir etkisi tespit edilmiştir.  2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aslında çocuk sahibi olan annelerin işlerinde diğerlerine göre daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Çocukların yaşı büyüdükçe annelerin üretkenlikleri daha da artmaktadır. Hatta iki çocuğu olanların üretkenlikleri en iyi durumda olduğu söylenmektedir.

Ferhan

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olalı 10 yıl oldu. Bu yılların bana kattığı tecrübeler sonucunda elde ettiğim pek çok bilgiyi daha fazla kişiyle paylaşmak istediğimi fark ettim. İki çocuk annesi olarak eğitim ile ilgili düşüncelerimi ve deneyimlerimi paylaştığım için heyecan doluyum. Bilgi paylaştıkça anlam kazanır sloganıyla sizden gelenlerle de bilgi dünyamızı zenginleştirmek ve paylaşmak istiyorum. Bana yazmaktan çekinmeyin.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Milyonlarca takipçiniz olması dileğiyle, Eğitim Dolabına yayın hayatında başarılar dilerim.

    • Çok teşekkür ederiz Songül hanım, sizin destekleriniz bizim için çok önemli. İlk takipçilerimizin yeri bizim için her zaman ayrı olacaktır.

  • Başta annem ve eşim olmak üzere kadinligin ve anneliğin hakkını veren bütün kadınların kadınlar günü kutlu olsun… iyiki varsınız…..

  • Tam da kadınlar gününde, kadınlığın, anneliğin kutsallığı üzerine kutsal sözler… Annelerinize sarılın koşup. Vakit varken…