Dünya Genel

Bir Modern Dünya Sorunu: Cinsiyetçi Çocuk Kıyafetleri

rencontres astrociel 2014 top dating sites in france site rencontre femmes mariees 47 year old woman dating 34 year old man witty first messages online dating follow link rencontre femmes marocaines bruxelles https://www.ronnipedersen.com/ypysti/10585 rencontre a sofia bulgarie http://serezin-du-rhone.fr/pifpaxys/3146 Son günlerde gençler arasındaki en büyük problemlerden biri fiziksel görünüşlerini beğenmeme şeklinde ortaya çıkıyor. Kızlar ve erkekler fazla kiloları ya da şekilsiz vücutları gerekçesiyle kendilerini mutsuz olarak nitelendiriyorlar.

Peki bunun sebebi neler olabilir? Yapılan son araştırmalara göre ilk ve en büyük sebeplerinden biri sosyal medya… Instagram ve diğer sosyal medya organlarında özendirilen, mükemmel olarak nitelendirilen genç vücutları sebebiyle, olması gerekenin 32 beden kızlar ve kaslı erkekler olduğu vurgulanıyor.

Diğer bir tehlike unsuru ise, giyim firmaları tarafından ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 8 yaşında minik bir kız çocuğunun kıyafet alışverişi sırasında gördüğü ürünlere verdiği tepkinin video kaydı ile gündeme gelen cinsiyetçi kıyafetler, aslında günümüz modern dünyasının önemli bir problemini oluşturmakta. Bunu sosyal medya gibi açık olarak olmasa da gizli bir tehlike unsuru olarak adlandırmak daha doğru olacak. Birbirinden ünlü giyim markaları tarafından üretilen kız erkek kıyafetleri arasında oldukça büyük farklılıklar var. Detaylı bakıldığında anlaşılan, ilk bakışta normal gelen bu farklılıkların aslında alt metinleri çocukları ve gençleri farklı düşüncelere sürükleyebiliyor.

Aynı yaş dönemlerinde kız ve erkek çocuklar arasında boy farkı çok olmasa da kızların giysileri daha kısa ve daha dar şekilde üretiliyor. Bunun özellikle kızlar üzerindeki baskısı kusursuz bir fiziğe sahip olma ve çevresi tarafından güzel olarak nitelendirilmeye mecbur olma noktasına doğru ilerliyor. Normalden daha dar ve kısa giysiler ile vücutlarının yaşlarından daha büyük gösterilmesi ileride farklı sorunları doğurabiliyor. Oysa kızların birer çocuk olduklarını ve annelerinin mini bir kopyası olmalarının normal olmadığını görmezden gelmemeliyiz. Yaşlarına uygun giysilerin seçilmesi ile onların kişilik gelişimlerine farkında olmadan katkı sağlamak mümkün.

Ayrıca üretilen giysilerde fazlasıyla cinsiyetçi unsurlar da barınıyor. Bir bebek için alışverişe çıkıp mavi ve pembe dışında bir renk görmek imkansız denecek kadar az. Kız ise kesin pembe, erkek ise kesin mavi ürünler almak zorunda bırakılıyorsunuz. Bebeklik döneminde başlayan bu cinsiyetçi yaklaşım, çocukluk ve özellikle ergenlik döneminde daha da belirginleşiyor. Kızların kıyafetlerinde daha çok pembeler, morlar, kalpler, çiçekler kullanılırken; erkeklerde maviler, koyu renkler, araba ve futbol ağırlıklı desenler tercih ediliyor. Buna ek olarak giysilerin üzerindeki yazılar da çok dikkat çekici. Kızlarda prenses, şeker, güzellik gibi kavramlar bol bol simler ile yazılırken; erkeklerde kral, süper kahraman gibi sözcükler tercih ediliyor.

Bazı firmaların bu şekilde ürünler üretmesi dünyada bilinçli ebeveynlerin dikkatini çekmiş durumda ve buna sessiz kalmıyorlar. Bu konuda fazla katı olan ebeveynler çözümü kızları için erkek reyonlarından daha az cinsiyetçi görünen ürünleri tercih etmekte bulmuşlar. Seslerini duyurmayı seçenler ise; firmalara şikayetlerini dile getirmeye ya da internet üzerinden bu konuya dikkat eden üreticileri tercih etmeye çoktan başlamışlar.

Peki ya sizler bu konu hakkında hiç düşündünüz mü?

Fikirlerinizin bizler için çok değerli olduğunu unutmayın… Yorumlarınızı bekliyoruz…

Görsel Kaynak: Mamablog