Aile Teknoloji ve Çocuk

Can Sıkıcı Gezilere Tepki Olarak Eğlenceli Müze Gezileri

site de rencontre sur abidjan.net site de rencontre veufs et veuves mann sucht frau augsburg partnersuche mv rencontre noiretable rencontre gratuite via facebook site de rencontre quebec gratuit le site de rencontres inchallah go to link top 5 dating sites india Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklarımız ile hep açık hava planları yapar olduk. Aslında olması gereken güzel havaları değerlendirmek; ancak gözden kaçırdığımız başka bir aktivite planını sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğu ebeveynin aklına gelmeyen müze gezileri, öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde çocuklarımıza birbirinden farklı kazançlar sağlıyor.

Genelde müze gezisi denildiğinde sıkıcı, sessiz, eğlencesi olmayan geziler olarak algılanır. Özellikle okullarda düzenlenen müze gezilerine öğrencilerin katılımını sağlamak oldukça güçtür. Bunun en önemli sebebi; çocuklarımızın gezi öncesi, gezi esnası ve sonrasında yeterli bilgilendirmenin yapılmamasıdır.

Örneğin, Almanya’da müze gezilerine gidilmeden önce öğretmenlerin çeşitli bilgilendirme broşürleri dağıtmalarına ve gezi esnasında öğrenciler ile birlikte gezerek anlattıkları ilginç hikayeler ile geziyi hem eğlenceli hem de bilgi dolu hale getirmelerine karşılık, bizde ki sistem biraz farklı. Bizde ise; müzeye gezi düzenleneceği öğrencilere duyurulur. Genellikle sonrasında bir ödev ve not kaygısı oluşturularak katılım artırılır. Müze girişinde ve içerisinde grup dağıldığı için içerideki eserler önemli ve dikkat çekici hikayeler ile renklendirilmez. Yorucu bir gezi günün sonunda çocukların ve öğretmenlerinin zihninde müzeye dair pek bir şey kalmaz.

Peki, bu sistemi değiştirmek mümkün değil mi? Tabi ki de mümkün. Öncelikle müzenin sıkıcı bir alan olduğu yargısını değiştirmek gerek. Bunun için çocuklarınızı küçük yaştan itibaren gidebildiğiniz bütün müzelere götürün. Amacınız hem çocuğunuzu hem de kendinizi eğlendirmek olursa çok daha zevk alacağınıza eminim. Bu gezileri müzelerin sakin gün ve saatlerinde yaparsanız ailece daha güzel vakit geçirmiş olursunuz. Sonuçta alışveriş merkezlerinde geçen günlere çok güzel bir alternatif oluşturmuş olacaksınız.

Buna ek olarak gideceğiniz müze ile ilgili ön araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bu araştırmayı çocuğunuz ile birlikte merak uyandıracak şekilde yaparsanız çok faydasını göreceksiniz. Araştırma sırasında müzelerin İnternet sitelerinde bulunan sanal turlarını kullanmanız çocuklarınızın daha fazla ilgisini çekecektir. Ya da ilk gezilerinizi çocuklarınızın en sevdiği konulardan (Örneğin; Oyuncak Müzesi, Rahmi Koç Müzesi vb.) seçebilirsiniz.

Geziniz esnasında, eserler ile ilgili yaptığınız araştırmalar sonucunda dikkat çekici hikayeler anlatabilirsiniz. Çocukların, gördükleri eserleri çeşitli şekillere benzetmeleri sağlanabilir ya da eğlenceli merak uyandırıcı sorular ve mini yarışmalar ile müze gezinizi renklendirebilirsiniz. Son zamanlarda bazı müzelerde (Örneğin; Pera Müzesi, Borusan Contemporary vb.) özellikle çocuklar için atölye çalışmaları çok fazla yapılıyor. Bunlara katılarak geçirdiğiniz vakti daha da güzelleştirebilirsiniz. Bu atölye çalışmaları her yaş grubundan çocuk için özel olarak düzenleniyor. Detaylı ve güncel bilgilere müzelerin internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Diğer bir önemli basamak ise, gezi sonrasında yapacağınız değerlendirme sohbetleriniz olacaktır. Eğlenceli hikayelerinizle birlikte akıllarında kalan bilgileri ve bir sonraki gezi planınızı konuşabilirsiniz.

Yazımın sonunda çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz birkaç müze önerisi vermeden geçemeyeceğim 🙂

Şimdiden keyifli geziler..:

  • Pera Müzesi
  • Oyuncak Müzesi
  • İstanbul Modern Sanatlar Müzesi
  • Sakıp Sabancı Müzesi
  • Rahmi Koç Müzesi
  • Borusan Contemporary
  • Arkeoloji Müzesi
  • Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi
  • Havacılık Müzesi
  • Miniatürk

Merve

Her çocuk yatağına yattığında bir hayal kurar… Benimde hayalim ‘öğretmen’ olmaktı. İşte her şey böyle başladı. Üniversite hayatı ile severek kurduğumuz bağımızı koparalı 5 yıl oldu. Sonrasında çocukluk hayalimle daha tutkulu bir bağ kurduk. Bu bağ sayesinde her yıl yeni öğrenciler ve aileleri ile birlikte yepyeni tecrübeler edindim, ediniyorum ve edineceğim. Peki ya blog? Hiç aklımda yokken bir anda hayatımın odak noktası haline dönüştü. Bu platformda karşılıklı yapacağımız bilgi paylaşımlarının, hem sizleri hem bizleri daha da geliştireceğine inanıyorum. Nice hayalleri birlikte kurup birlikte gerçekleştireceğiz ve nice birbirinden farklı tecrübeler edineceğiz…

İlk Yorumu Siz Yazın

Yorum yazmak için tıklayın