Aile Okul Hayatı

Çocuklarım Okulda Melek Gibiyken Neden Evde Beni Çıldırtıyorlar?

agence de rencontre romГ©o et juliette https://www.orthodonticpartners.net/mirtyew/1340 dating meme center funny dating ecards http://tgnguoinoitieng.com/manjak/1243 site rencontre qc gratuit site de rencontre mariage chretien gratuit tchatche rencontre mimichat sur google mujeres hombres y viceversa citas de ruth e ivan http://ecapguatemala.org.gt/poioe/9899 Genel Soru: Çocukların evdeki ile okuldaki davranış farklılıklarını nasıl ele almalı?

“Evdeki kaos benim üstümde yoğun bir etki bırakıyor. Anaokuluna giden 2 çocuğum var. Okullarından aldığım geri bildirimler genelde hassas ve utangaç oldukları yönünde. Öğretmenlerin değerlendirmelerine katılsam da okulda öğretmenlerini dinledikleri gibi evde bizi dinlemiyorlar. Evdeki hayatımız kaotik ve yoğun tepkili duygularla dolu. O kadar çok boğuşmalar, tırmanmalar ve bağrışmalar oluyor ki zaman zaman gözyaşlarına boğulmaları kaçınılmaz oluyor. Özellikle de “hayır” kelimesini duyduklarında. Evdeki kural sınırlarımızı korumaya çalışsam da tüm bunların anlamlarını sorgulamıyor değilim. Evdeyken gerçekten fazla hareketli çocuklarım var. Sakinleşmeleri için ev hayvanlarımızın da etkisi olmuyor. Bir yandan çocuklar süper kahraman pelerinleriyle mobilyaların üzerine tırmanırken, atlar ve zıplarken diğer yanda ben de mutfakta yemek pişirmeye çalışıyor ve resmen stres hormonlarının vücudumda dolaştığını hissedebiliyorum.”

Ve cevaplar: Sizi gerçekten net bir şekilde anlayabiliyorum. Ailenizin tarifi beni biraz yorgun ve stresli hissettirdiyse de mutlu bir ailede olağan şeyler bunlar. Gerçekten her şey çok “yoğun” ve siz bunu abartmıyorsunuz, ama yine de bunların hepsi çok normal.

Anaokulu dönemindeki çocuklar zaten hayatlarının en hareketli zamanlarını yaşıyorlar. Bu dönemde ailece “yeni gelişimler” evresi içindesiniz. Bu şu anlama geliyor: Her iki çocuğunuz da bireyselleşmeye yönelik gelişim aşamasında yer alıyorlar. Hayal güçleri vücut kontrolleri ile birleşerek tüm bu anlattıklarınız gerçekleşiyor. Bunların hepsi bir oyun ve bu oyunlar onların temel ihtiyaçları.

Utangaç ve hassas yönlerini ele almak gerekirse bu da çok doğal bir taraf. Eğer çocuklarınız okulda sıkıntısız ilerlemenin yolunun kurallara uymak olduğunu anladılarsa bu aslında ne kadar zeki ve iyi çocuklar olduklarını gösterir. Anlattıklarınız kaygılı davranışlar içermediği sürece (ki olsa öğretmenler sizi bu konuda mutlaka uyarırlardı) kurallara uyan mutlu çocuklarınız var demektir.

Evde yaşananlar ise bu dönemde son derece beklenen durumlardır. Ama; bir şeylerin doğru gitmediği yönünde hisleriniz varsa bu belki de evde daha fazla kurala ihtiyacınız olduğunun işaretçisi olabilir.

Her aile kendi ritmini yakalar. Kimi aileler daha gürültücü kimileri de daha dingin. Kimileri mobilyalar üzerinde zıplamaları onaylarken, kimileri de yasaklıyor. Bazı ebeveynler çok sesli çocuklu ortamı severken, bazıları da kurallı ve sessiz olanları seviyor. Fakat 20 yıldır ailelerle birlikte çalışan bir uzman olarak ebeveynlerin çocukları ile enerjilerinin çoğunlukla orantılı olduğunu keşfettim. Ama bazen sizdeki gibi sessizliği seven ebeveyn ve tam tersi olan çocuklar da oluyor. Bu durumlarda stresin vücudunuzun her yerinde hissetmeniz gayet doğal.

Bu durumları hafifletecek birkaç fikir:

  1. Bazı şeyleri halletmeye çalışırken yolunuza çıkan engelleri bertaraf edin. Rahat bir şekilde çocuklarınızla ilgilenebilmek adına gerekirse yemekleri ve ev işlerini onlar ya yokken ya da meşgulken yapın. Yoksa evdeki kaos artabilir.
  2. Çocukları enerjilerini atmak için dışarı çıkarın. Çok mu soğuk? O zaman bir spora yönlendirin. Onları yorun.
  3. Eğer evdeki eşyalar üzerinde zıplamalarından rahatsızsanız o zaman yaptırmayın! Burada tutarlılık ve devamlılık çok önemli. Sınırları siz çizin.
  4. Yardım isteyin. Zorlandığımızı kabullenmek ve ifade etmek sıkıntı olmuyor ama yardım istemekte zorlanabiliyoruz. Oysa bazen bir babaanne, anneanne veya dede gibi deneyimli bir ebeveynden yada, yarı zamanlı bir bakıcıdan yardım alarak nefes almakta yarar var.
  5. Fazla stresli dönemlerde uzman desteği almak günümüzde artık çok da olağan dışı bir durum değil. Her şey çok fazla gelmeye başladıysa, öfkenizi çocuklarınıza karşı kontrol edemiyorsanız bu öneriyi dikkate alın.

Ve son olarak da sezgilerinizi takip edin…

 

Kaynak: Meghan Leahy

 

Ferhan

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olalı 10 yıl oldu. Bu yılların bana kattığı tecrübeler sonucunda elde ettiğim pek çok bilgiyi daha fazla kişiyle paylaşmak istediğimi fark ettim. İki çocuk annesi olarak eğitim ile ilgili düşüncelerimi ve deneyimlerimi paylaştığım için heyecan doluyum. Bilgi paylaştıkça anlam kazanır sloganıyla sizden gelenlerle de bilgi dünyamızı zenginleştirmek ve paylaşmak istiyorum. Bana yazmaktan çekinmeyin.

İlk Yorumu Siz Yazın

Yorum yazmak için tıklayın