Aile

Çocukların 10 Yaşına Basmadan Öğrenmesi Gereken 10 Şey

10 Yaşından Önce Öğrenilmesi Gereken 10 Şey

site de rencontre gratuit femme africaine click get link source follow url ligar gratis para celular da claro mujer busca hombre en bs as click here source http://www.bicialpedrete.es/?okno=pagina-para-conocer-personas-tinder&d9d=5d Çocukların ne kadar hızlı büyüdüğünü hepimiz biliyoruz. Bazen neler olduğunu fark edemeden kocaman oluyorlar. Onların yetişkinliğe koşar adımlarla gittiği bu zamanlarda büyük değişimler yaşıyorlar ve bu zamanlar bizim desteğimize en çok ihtiyaç duydukları zamanlar. Biz de bu su gibi akıp giden zamanda çocuklarla konuşabileceğiniz 10 şeyi listeledik. 10 yaşına gelmeden ve hayatın gerçekleriyle yüzleşmeden önce çocukların bilmeleri gerektiğini düşündüğümüz 10 şey sırasıyla şöyle.

1.İnsanları Mutlu Etmek Senin Görevin Değil

Anneni, babanı, kardeşlerini, arkadaşlarını ve diğer insanları mutlu etmek senin işin değil. Önemli olan tek şey kendini mutlu etmek. Sen ne kadar mutlu olursan etrafındaki insanlara da o kadar mutluluk saçarsın. Herkesin isteklerini yerine getirmeye çalışmak yerine kendi isteklerine kulak vermelisin.

2.Korkusuzluk Senin Fiziksel Güçlerinde

Çocukken yaptığın gibi koşmaya, zıplamaya, ağaçlara tırmanmaya ya da oradan oraya atlamaya devam etmelisin. Senin toplara vurduğunu görmek, yüksek yerlere tırmanmanı izlemek ve farklı hareketlerle enerji saçtığını izlemek çok keyifli. Lütfen bunu yapmaya devam et. Büyümek ve yetişkin olmak demek artık ağaca tırmanamazsın demek değil.

3.İnsanlarla Fikir Anlaşmazlığına Düşmek Kötü Bir Şey Değil

Kendi bakış açına sahip olacak kadar büyüdün ve bunu öğrenmemiz gerek. Fikrini söylemekten çekinme, yanlış olduğunu söyleyenler olsa da fikrinin arkasında dur. Seni seven insanlar senin fikirlerini önemserler. Mesela eğer bizim fikrimiz sana göre yanlışsa bunu söylemelisin. Senin görüşlerin önemli ve değerli. Lütfen söylemekten utanma.

4.Gerçekten Eşsizsin

Güzel ya da yakışıklı olmadığını düşündüğün zamanlar olabilir. Ya da benzemek istediğin ve senden iyi olduğuna inandığın insanlar olabilir. Unutma ki herkes eşsiz. Senin gözlerin, senin ten rengin, senin dişlerin… Fiziksel özelliklerin sadece bedeni oluşturan ve seni görünüm olarak farklı biri haline getiren şeyler. Ve emin ol değişebilir. Önünde uzun zaman bir zaman var. Değişmeyecek olan senin kişiliğin ve kendini nasıl büyüttüğün olacak. Onların güzel olmasına dikkat et.

5.Tutkularını Paylaşmaktan Korkmamalısın

Hala çocukluk oyuncaklarınla paylaşmaktan hoşlanıyor olabilirsin. Bebeklerinle, arabalarınla belki de oyuncak ayını hala çok seviyorsundur. Yetişkinlik oyuncak bebek ve araba sevmemek anlamına gelmez. Bunlar utanılacak şeyler değil. Hala oyuncaklarınla oyun oynamayı sevdiğini söylediğinde seninle dalga geçenler aslında senin gerçek arkadaşın değiller. Sevdiğin bir şey varsa, kim ne derse desin onu yapmaya devam et.

6.Okumak Hayatın Özüdür

Okumak hayatın merkezidir. Etrafta çok fazla kitap okuyan insan kalmadığını düşünüyor olabilirsin. Okuyarak öğrenmek sadece büyük ciltli ansiklopediler ya da kalın kitaplarla olmaz. Okumayı ne kadar seversen okuduklarından öğrendiğin de o kadar büyük olur. Sevdiğin tarzda şeyler okuyarak okuma alışkanlığı edin ve bunu hayatın boyu sürdür.

7.Dünya Kalabalık Bir Yer

Dünyada milyarlarca insan var ve herkes aynı koşullara sahip değil. Bizden iyi durumda olanlar olduğu gibi bizden kötü durumda olan insanlar da var. Bu nedenle vermenin, bağışlamanın ne kadar önemli olduğunu unutmamalısın. Senin kullanmaya ihtiyaç bile duymadığın birçok şey bazı insanların en büyük gereksinimi olabilir. Aynı zamanda bir şeyleri israf etmek ve savurgan olmak da bu nedenle oldukça kötüdür.

8.Para Ağaçlarda Yetişmez

Yetişkinlik hayatı para kazanma sorumluluğunun gündemde olduğu bir hayat tarzıdır. Ne yazık ki para kazanmak da o kadar kolay bir iş değildir. Bu nedenle parayı nasıl kullanacağını bilmelisin. Şu an harçlık olarak aldığın parayı bir kısmını biriktirmenin aslında ne kadar faydalı olacağına inanamazsın. Sana hem kısa sürede daha çok parayla daha büyük işler başarma imkânı verecek hem de gelecekte paranı kazandığın zamanlarda tutumlu olmayı öğretecektir.

9.Herkes Kibar Değildir

Ailende, arkadaşlarında yakın çevrende gördüğün insanlar sana karşı kibar davranıyorlar. Sen de kibar davranıyorsun çünkü bunun iyi bir davranış olduğunu biliyorsun. Ama ileride, daha fazla insan tanımaya başladıkça, çok farklı karakterlerde insanlar olduğunu göreceksin. Bu nedenle şaşırmaman gerek. Herkes sana karşı kibar olmayacak ve her dileğini yerine getirmeyecektir. Bazen bazı şeyleri başarabilmek için çok çalışmak ve birçok insanla baş etmek zorunda kalacaksın. Sen yine kibar ol çünkü sen kibar oldukça diğer insanlar bunun ne kadar güzel olduğunu görecekler.

10.Hayat Zor, Sen En İyisini Dene!

Sana imkânsız ve zalimce gelecek birçok şeyle karşılaşacaksın. Haksızlık olduğunu düşündüğün anlar olacak. Hayat kolay değil ve bunu en kötü şekilde öğreneceksin; deneyerek. Ama her şeyin yoluna girdiği ve mutlu günlerin de olacak. İyi zamanların olmasını istiyorsun her zaman elinden gelenin en iyisini yapmalısın. Hayat inişler ve çıkışlarla dolu bir yolculuk ve hepsini birlikte yaşamaya kendini hazırla.