Aile Okul Hayatı

Çocuklarla 5 Kolay Origami

application rencontre fb sistema de citas en linea tarjeta inteligente sinaloa see any option http://www.jcasoft.com/pidarmon/5399 rencontre au senegal gratuite site de rencontre d'amour au cameroun enter site go site http://www.tbsblaw.com/altaver/4308 Çocuklarla 5 Kolay Origami

 Ev ve Sınıf Aktivitesi

Az malzeme bol sabırla çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarmaya ne dersiniz? Origami bunun için biçilmiş kaftan. Origami kağıt katlama sanatı olarak bilinir. Çocuklar origami ile çiçekler, hayvanlar, ağaçlar, kutular ve araçlar gibi farklı farklı şeyler yapabilir ve bunları süs olarak sergileyebilir. Biz de en basit origami şekillerini nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatıyoruz.

Origami kağıtları genel olarak kare olsalar da dikdörtgen olanları da mevcuttur. Özel olarak kağıt almak istemezseniz a4 kağıdını keserek de kolaylıkla kare ve dikdörtgen origami kağıtları elde edebilirsiniz. Ayrıca farklı renklere kağıtlar da kullanabilirsiniz. Şimdi şekillerimize ve onları nasıl yapacağımıza bakalım.

Origami Kayık

 1. Bir adet dikdörtgen origami kağıdı alın ve ikiye katlayın.
 2. Sonrasında tekrar ikiye katlayarak bir iz bırakın. Sonra ikinci olarak katladığınız kısmı açın.
 3. Ortada kalan izin sağ ve sol köşelerinden kağıdı içeri doğru katlayın. Sanki çatısı olan bir ev gibi gözükecek.
 4. Altta iki kağıttan oluşan uzun dikdörtgen sütun kalacak. Bu sütundaki bir kağıdı yukarıdaki çatıya ya da üçgen görünümlü kısma doğru katlayın.
 5. Sonrasında kağıdı ters çevirin. Üçgen kısmın kenarlarında kalan iki küçük parça göreceksiniz. Arka tarafta yukarı doğru katlamış olduğunuz sayfanı bu parçalarını içeri doğru katlayın. Böylece tam bir üçgen ve altta uzun bir dikdörtgen sütun kalacak.
 6. Alttaki sütunun sağ ve sol köşelerinden de küçük üçgenler yaparak yukarı dğpru katlayın. Tepede büyük bir üçgen, sağ ve sol tarafta küçük üçgenler ve aşağıda düz bir taban olan bir şekil elde edeceksiniz.
 7. Dördünce maddede yaptığımızı tekrarlayarak altta kalan küçük üçgenli düz kısmı da yukarı doğru katlayalım.
 8. Katlama işlemi bittikten sonra kağıdı alt kısımdan adeta bir külah ya da şapka gibi açalım.
 9. Açtıktan sonra her zaman katladığımız şekilde değil, sivri kısımlarından ikiye katlayalım.
 10. Daha sonrasında oluşan büyük dörtgeni de enlemesine ikiye katlayarak üçgen elde ediyoruz. Bunu kağıdın her iki tarafına da uyguluyoruz.
 11. Katladığınız kağıdı yan çevirerek kenarlarından çektiğinizde geminiz ortaya çıkacak. 🙂

Origami Köpek

 1. Kare bir origami kağıdı alın ve üçgen olacak şekilde ikiye katlayın.
 2. Daha sonrasında karenin iki köşesini aşağıya doğru kıvırın ve köpeğin kulaklarını yapın.
 3. Altta kalan köşeyi de yukarı doğru kıvırarak köpeğin ağzını yapabilirsiniz.
 4. Daha sonrasında kalemle üzerine göz ve burun çizebilirsiniz.

Origami Şapka

 1. Büyük bir parça dikdörtgen bir origami kağıdı alın ve onu enlemesine ikiye katlayın.
 2. Sonrasına sağ ve sol köşelerden içeri doğru katlayın. Altta bir dikdörtgen sütun kalacak.
 3. Alttaki sütunda bulunan iki parça kağıdın ön taraftaki kısmını yukarı doğru katlıyoruz. Böylece arka tarafta kalan kağıt sayesinden hala aşağıda bir sütun oluyor.
 4. Daha sonrasında yukarı katladığımız dikdörtgen sütundan kenarda kalan kısımları üçgen olacak biçimde arka tarafa doğru katlıyoruz.
 5. Daha sonrasında kağıdın arkasını çeviriyoruz ve alttan kalan sütunu yine yukarı katlıyoruz. Böylelikle az önce içeride kalan üçgenler gizleniyor.Yine aynı şekilde burada da sağ ve sol kısımda kalan parçaları içeri doğru katlıyoruz. Tam bir üçgen oluşuyor.
 6. Katladığımız kağıdı alt kısımdaki boşluktan gererek şapkamızı oluşturuyoruz.

Origami Yıldız/ Tuzluk:

 1. Kare bir origami kağıdı alın ve bir üçgen olacak şekilde katlayın.
 2. Daha sonra sol tarafı sağ tarafa doğru katlayarak bir küçük üçgen oluşturun.
 3. Kağıdı açın. Her kenardan kağıdın merkezine doğru birer üçgen katlayın. Böylece dört tane minik üçgen olacak.
 4. Kağıdı ters çevirip aynı işlemi tekrarlayın. Bu sefer üçgenleriniz iki parça gibi gözükecek.
 5. İsterseniz bu tarafta her üçgen parçasına bir şeyler yazabilirsiniz. Küçükken yaptığımız oyunlardaki gibi.
 6. Şimdi bu kağıdı tekrar ortadan ikiye katlayalım. Bir dikdörtgen elde edeceğiz ve bu dikdörtgende iki parça kare olduğunu göreceğiz.
 7. Sağlamlaştırmak için kağıdı açıp tersine tekrar ortadan ikiye katlayalım.
 8. Tekrar açıp kare haline getirelim. 4 minik parça kareden parmaklarımızı geçirerek tuzluk yıldızımızı elde edebilir ve parmaklarımızla açıp kapayabiliriz.

Origami Balina:

 1. Kare bir origami kağıdı alın ve üçgen olarak katlayın.
 2. Bu üçgeni açın ve diğer türlü bir üçgen daha yapıp tekrar açın. Böylece kağıdı dörde bölen katlanma çizgileriniz olacak.
 3. Sağ köşesinden kağıdın merkezi doğru üçgen olarak katlama yapın. Fakat bu üçgen eşkenar değil uzun ince olacak.
 4. Bu üçgeni katladıktan sonra diğer onun yanında boş kalan kısmı da içeri doğru katlayın.
 5. Bu katlamalarınız sonucu yukarıda bir potluk oluşacak. Parmaklarınızla o potluğu düzelterek kıvırdığınızda üçgenin bir kısmı dışarı sarkacak. Bu balinanın yüzgeci olacak.
 6. Daha sonra kağıdı arkasını aynı işlemi aşağı tarafından tekrarlayın. Bir tane ucun üçgen katladıktan sonra devamında kalan kısmı da uzun bir üçgen olarak iki kez katlayın.
 7. Daha sonrasında ön tarafı dönün. Balinanın yüzgecini dik tarafta duracak şekilde kaldırabilirsiniz. Sol tarafta dışarı doğru çıkan üçgeni de arka tarafa doğru katladığınız önü düz olacaktır. Burası da balinanın ağzı olacak.
 8. Sağ taraftaki üçgeni ise arka taraftan yukarı doğru katladığınızda dik bir kuyruk elde edeceksiniz. Gözlerini ve ağzını çizdikten sonra balinanız hazır.