Aile Film & Kitap Önerisi

Felsefe Çocukça Bir İştir!

Felsefe nedir? sorusuna cevap aranması aslında en büyük felsefi tartışmadır. Ve en büyük filozoflar ise çocuklardır. Bu yüzden ülkemizde felsefe anlayışı ve felsefe ile çocuklarımız arasındaki ilişkinin düşünme becerileri üzerindeki muhteşem etkisinden bahsetmek istiyorum.

opcje binarne co to 4 club site de rencontre http://emilymarchblog.com/maglayd/3835 how to connect to matchmaking servers in cs go http://godswayradio.com/?rtyt=rencontre-femmes-pour-mariage-algerie&70a=b4 gay dating apps nz http://www.canmarkindustries.com/mimido/6269 who is lil scrappy dating august 2013 here rencontres forum gratuit Felsefi sorgulamayı en iyi yapabileceğimiz dönem çocukluk dönemidir. Çünkü o dönemde sahip olduğumuz merak duygusuna başka hiçbir dönemde sahip olamayız. Bir düşünün, çocuklarınızın sürekli meraklı gözlerle etrafına baktığı ve sizleri sorduğu sorular ile köşeye sıkıştırdığı zamanları. İşte felsefe bu merak ve sorgulamanın olduğu yerde yeşerir. Bu yüzden aslında en büyük filozoflar çocuklardır. Bizler ise yıllar boyu onların içindeki bu merak ve sorgulama isteğini törpüleyerek sıradan, sorgulamayan ve düşünmeye zaman harcamayan gençlere ve yetişkinlere dönüştürüyoruz.

Türkiye eğitim sisteminde felsefe dersi zorunlu olarak 11. Sınıfta okutulmaktadır. Çocukluk yıllarında büyük bir merak duygusuna sahip olan çocuklarımızı felsefe ile tanıştırmıyor, lise yıllarında ise onları zorunlu felsefe dersi ile karşı karşıya bırakıyoruz. Sonrasında ise onlardan bir başarı bekliyoruz. Önemli olan çocukluk yıllarındaki cevheri daha da parlatmak ve lise yıllarında tam anlamıyla düşünen sorgulayan gençlere dönüştürebilmektir.

Felsefe yapmak bir çocukta hangi becerileri geliştirir? Kısaca sıralarsak:

 • Eleştirel düşünme
 • Sorgulama
 • Etkili dinleme
 • Özgüven kazanma
 • Analitik düşünme
 • Merak ve keşfetme duygusu
 • Farklı fikirlere saygı
 • Hayal gücünü geliştirme
 • Farklı bakış açıları geliştirme
 • Ön yargısız ve özgür düşünme

En başta da söylediğim gibi zaten çocukluk döneminde bu ham madde mevcut, önemli olan bunu geliştirebilmek ve körelmemesini sağlamak. Bu konuda hem aileye hem de biz eğitimcilere çok fazla iş düşmekte. Öncelikle okullarda felsefe dersi sadece lise de zorunlu olarak bir sene okutulan ders olmaktan çıkmalı ve düşünce becerileri eğitimi dersi şeklinde ilkokul ve ortaokul yıllarında başlamalıdır. Düşünce becerileri dersinin etkileri diğer derslerde de hissedilecek, çocuk öğrendiği matematik bilgisini veya sosyal bilgilerdeki bir konuyu da sorgulamaya ve anlamlandırmaya başlayacaktır.

Okullarda verilen bu dersin tabii ki aile boyutu da çok önemli. Aile içerisinde yapılacak sohbetler ve okunacak eğlenceli felsefe kitapları evdeki sohbetlerinizin değişmesine ve hep birlikte farklı denizlere yelken açmanıza neden olacaktır.

Yazımı aile içinde okumanız ve birlikte felsefe denizinde yolculuk yapmanız için birkaç kitap önerisi ile sonlandırmak istiyorum. Bu önerilerin daha da artırılabileceğini unutmayalım. Felsefe ve çocuk ile ilgili harika güncel kaynaklar bulabilirsiniz. Bütün eğitimcilerimize, ailelerimize ve çocuklarımıza iyi okumalar dilerim;

 1. Filozof Çocuk Serisi (18 Kitap)
 2. Küçük Filozoflar Seti (22 Kitap)
 3. Çıtır Çıtır Felsefe Dizisi (25 Kitap)
 4. Nasrettin Hoca İle Düşünmeyi Öğrenmek
 5. Küçük Prens
 6. Filozof Öyküleri

Merve

Her çocuk yatağına yattığında bir hayal kurar… Benimde hayalim ‘öğretmen’ olmaktı. İşte her şey böyle başladı. Üniversite hayatı ile severek kurduğumuz bağımızı koparalı 5 yıl oldu. Sonrasında çocukluk hayalimle daha tutkulu bir bağ kurduk. Bu bağ sayesinde her yıl yeni öğrenciler ve aileleri ile birlikte yepyeni tecrübeler edindim, ediniyorum ve edineceğim. Peki ya blog? Hiç aklımda yokken bir anda hayatımın odak noktası haline dönüştü. Bu platformda karşılıklı yapacağımız bilgi paylaşımlarının, hem sizleri hem bizleri daha da geliştireceğine inanıyorum. Nice hayalleri birlikte kurup birlikte gerçekleştireceğiz ve nice birbirinden farklı tecrübeler edineceğiz…

İlk Yorumu Siz Yazın

Yorum yazmak için tıklayın