Aile

Kardeş Geliyor? Ne Yapmalıyız?

sncf rencontre train kellan lutz dating selena gomez http://vedantaiowa.org/?makrosyt=tradies-for-ladies-dating&19d=6f site de rencontre Г©lite single http://joetom.org/masljana/3021 http://vagnvagensbygg.se/firmenit/3911 whatsapp para conocer nuevas personas rencontre annuelle des musulmans de france 2013 uoif agences de rencontre montrГ©al opções binárias cvm Kardeş Geliyor? Ne Yapmalıyım?

 Büyük Çocukları Doğacak Kardeşe Hazırlamak

Aileye yeni bir üye katılıyor olması oldukça heyecan verici. Bir bebek beklemek her açıdan güzel bir süreç. Ailenin yeni üyesini karşılamak üzere hazırlıklar yapılıyor ve yeni bir hayat stili devreye giriyor. Ama çocuklu aileler için yeni bir bebeğin gelişi biraz daha farklı bir durum olabilir.

Çocuğu olan ebeveynlerin bebek bekleyiş süreci biraz daha farklı gelişir. Büyük çocuğun bir kardeş sahibi olacağını öğrenmesi her çocukta farklı bir tepkiye yol açabilir. Kardeşinin bir bebek olması ve daha fazla ilgiye ihtiyaç duyması büyük çocuklar tarafından bazen kıskançlıklara, bazen ilgi eksikliğinden dolayı farklı duygu durumlarına sebep olabilir. Bu yazımızda çocukları bebek kardeşleri gelirken nasıl davranmalıyız, onları bu süreçte mutlu hissettirmek için neler yapabiliriz onları okuyacağız.

Çocuğunuza Yeni Kardeşli Hayatı Nasıl Öğretebilirsiniz?

1.Çocuğunuzu Hamilelik Sürecine Dahil Edin

Çocuğunuzu hamilelik sürecine dahil etmenizin ve kardeş bekleyiş heyecanını paylaşmanızın birçok yolu var. Öncelikli olarak, gelişmelerden haberdar olan ilk kişi olmasına izin verebilirsiniz. Tabi ki eşinizin ve doktorunuzun ilk önce haberi olacak fakat ilk kalp atış dinleme, cinsiyet öğrenme, kaç aylık olduğu gibi bilgileri onun da direk sizden öğrenmesi önemli. Hamileliğinizi duyurma sürecine onu da dahil edebilirsiniz.

Hamilelik sürecinin başlarında yaşayabileceğiniz yorgunluk veya ilerleyen süreçlerde çok enerjik olamamanız normalde yaptığınız aktiviteleri aksatabilir. Bunları telafi etmek için evde birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Birlikte film izlemek, kitap okumak, farklı tarifler denemek gibi zahmetsiz ama eğlenceli şeyler yapabilirsiniz.

2.Özel Bir Görev Verin

Kontrol Listesi uzmanı, alışveriş uzmanı, bebek kitapları uzmanı… Aslında liste uzayıp gidebilir. Onlara anlamlı ve yaparken keyif alacakları bir konuda görev verebilirsiniz. Böylece hamilelik sürecinizdeki payları artmış olacak ve kendilerini önemli hissetmeye devam edeceklerdir. Mesela bebek alışverişi yaparken neler almanız gerektiğinin listesini yapabilir ve beraber alışverişe çıktığınızda onun kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ya da doğum çantasının hazırlığını kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

3.Seçenekler Sunun

Onlara seçenekler sunmanız onların son karar veren olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Ama onların bir şeyleri seçebiliyor olması veya söz sahibi olduklarını hissetmesi oldukça önemli. Mesela bebek alışverişi yaparken biberonlardan sarıyı mı yoksa yeşili mi beğendiğini sormak gibi seçenekler onların açısından etkili olacaktır.

4.Gerçek Duygularını Tanıyın

Evet her çocuğumuzu eşit seviyoruz fakat yeni doğan bebekler her zaman ilgi çekiyor. Dolayısıyla bebeği ziyarete gelenler, doğum süreci, mevlitler, babyshower gibi birçok etkinlik olacak ve hepsi yeni kardeşle ilgili olacak. Bu noktada kıskançlık ve ilgi çekme duygusu devreye girebilir. Bu nedenle bu zamanlarda çocuklar sinirli, saldırgan ya da olağandışı davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışlar karşısında kendinizi dizginleyerek bir nefes alıp bu davranışların asıl nedenini anlamaya çalışın. Çocuğunuz yeni kardeşini hiç sevmediğini söyleyerek bağırdığında veya ağladığında aslında durumun böyle olmadığını tahmin ediyorsunuzdur. Bu nedenle ılımlı olmaya özen gösterin. Konuşarak anlaşmaya çalışın.

5.Anne-Kız/ Anne-Oğul Saatleri Oluşturun

Gün içerisinde tamamen beraber olsanız bile birebir zaman geçirmeniz büyük çocuklarınız açısından daha iyi olacaktır. Mesela bebeğin uyku saatlerinde büyük çocuğunuzla beraber vakit geçirebilirsiniz. Yeni çıkan bir filmi izlemek, birlikte mutfakta bir şeyler pişirmek, yeni bir saç örgüsü denemek vb. aktivitelerle baş başa zaman geçirin.

Bebeğiniz doğmadan önce çocuğunuza özel bir görev vermek ve onları da hamilelik sürecine dahil etmek isterseniz birlikte cinsiyet belirleme partisi ya da babyshower partisi düzenleyebilirsiniz. Onu balonlardan sorumlu parti uzmanı yapabilirsiniz. Ya da birlikte parti check-list’i oluşturarak onun kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Partiniz için evi beraber dekore etmek oldukça güzel vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca büyük çocuğunuzun size destek olduğunun bilincini, yeni gelen kardeşi için böyle bir hazırlık yapılmasının onun sayesinde başarıldığı gururu ve biraz da yeni kardeş sayesinde parti yapıp pasta yeme eğlencesini hissetmesine yol açacaktır. Birlikte bomparti.com’dan parti teması belirleyebilir, check-liste göre malzemeleri onun seçmesine izin verebilir ve evi birlikte dekore edebilirsiniz. Babyshower ve cinsiyet belirleme partisi ürünlerine beraber karar verebilirsiniz.

Siz de bizimle bu süreçte neler yaşadığınızı paylaşmayı ve kendi önerilerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın 🙂