Film & Kitap Önerisi

Kitap Önerisi: Leonardo da Vinci’nin Şifresini Kim Kırabilir?

site de rencontre jmec agencias matrimoniales en bucaramanga follow watch rencontre yaoundé cameroun http://ide-bisnis.com/?primertt=rencontre-en-ligne-quebec&30e=cd conocer chicos en anzoategui http://jewelofmuscat.tv/pijibi/4559 enter site mejor web de citas gratis Leonardo da Vinci’nin Şifresini Kim Kırabilir?

Meraklı Çocuklar için Gizemlerle Dolu Bir Oyun Kitap

Çocukların adeta bir film izler gibi kapılıp gideceği, bir sayfa bitmeden diğerine geçmek isteyeceği ve sıkılmadan okuyabileceği bir kitap arayan ebeveynler ve öğretmenler için bu haftanın önerisi oyun kitap olan “Leonardo da Vinci’nin Şifresini Kim Kırabilir?”.

Bizim de filmlerden ve kitaplardan belki de biraz okuldan bildiğimiz, sanat tarihi ile haşır neşir olanların çok iyi tanıdığı Loenardo da Vinci sanat eserleriyle çok ünlü bir sanatçıdır. Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği gibi ünlü tablolarıyla beraber heykelleriyle de tanınır. İşte Floransa’nın dört bir yanını saran bu sanat eserlerinde bir şifre gizlidir. Bu şifre birçok kitaba, filme ve araştırmaya konu olmuştur.

Leonardo da Vinci’nin Şifresini Kim Kırabilir Kitabının Konusu

Leonardo da Vinci’nin sanat eserlerine tek tek özenle gizlenmiş olan bir şifre var. Kitabımızda çocukların bu şifreyi çözebilmek için bilmecelerle ve maceralarla karşılaştığı oldukça eğlenceli ve aslında bilgi dolu bir hikaye okuyoruz. Aslında kitap sadece bir hikaye anlatmıyor. “Oyun kitap” olarak adlandırıldığı için çocuklar kitabı okurken bir yandan da oyun oynuyor. Macera Müzesi’ne girerek Leonardo da Vinci’nin eserlerinde saklanmış bulmacaları ve bilmeceleri çözerek sona yani şifreye ulaşıyor. Kitapla birlikte aslında Leonardo da Vinci’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ama yazar bunu öyle incelikle ve eğlenceli bir şekilde yansıtmış ki; bilgileri farkında olmadan hafızamıza kazıyoruz.

 

Kitabı Okuduktan Sonra Yapılabilecekler

Kitabı okuduktan sonra muhtemelen çocukların sizlere anlatacak bir sürü eğlencesi anısı olacak. Ve farkında olmadan öğrendikleri o bilgileri size büyük bir heyecanla anlatmak isteyecekler. Bu yüzden kitap bittikten sonra şu soruları sorabilirsiniz:

-Sence Loenardo da Vinci neden bu kadar önemli ve neden onun şifresini çözüyoruz?

-Müzede hangi eserler vardı?

-Şifreyi kırmak senin için zor oldu mu?

-Leonardo da Vinci’nin eserlerini görmek için internette araştırma yapalım mı?

Bu az bilinen ama oldukça eğlenceli ve bilgilendirici oyun kitabı aslında yetişkinler de okuyabilir. Biraz kafanızı dağıtmak isterseniz siz de göz atın. Çocukların eğlenceli vakit geçirerek kitap okuduğunu bile anlamadan yeni bilgiler öğrenmesini ve okuma alışkanlığı edinmesini sağlamak için Leonardo da Vinci’nin Şifresini Kim Kırabilir? gibi oyun kitapları tercih edebilirsiniz. İyi okumalar 🙂

Merve Yokuş

İlk Yorumu Siz Yazın

Yorum yazmak için tıklayın