Aile

Konuşmaya Başlayan Çocuklar İçin 5 Öneri

paruvendu 49 rencontre http://web-impressions.net/fister/1520 http://jeremiahstaproom.co.uk/?violeta=julianne-hough-dating-2018&7a6=de rencontre nice peopl lieu de rencontre limousin http://surfscooter.com/?maska=mujer-busca-hombre-buenos-aires-doplim&7db=82 get link flirten was sagen http://kopuamonastery.org.nz/felmor/5913 follow Konuşmaya Başlayan Çocuklar İçin 5 Öneri

Konuşmaya Başlayan Çocuklarınız İçin Tavsiyeler

Çocuğum ne zaman konuşmaya başlayacak diye düşünürken, çocuğunuzun konuşmaya başlamak üzere olduğunu fark ettiniz ve neler yapmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Konuşmaya başladığında ne kadar iyi konuşabileceğini ya da cümleleri nasıl kuracağını mı merak ediyorsunuz? Bu sorularınızı tahmin ettik ve sizler için tavsiyeler hazırladık.

Ebeveynlerin çocuklarının büyüme döneminde neler hissettiğini biliyoruz.  İster ilk ister ikinci, kaçıncı çocuğunuz olursa olsun tatlı bir endişe içinize yer ediyordur. Bunlardan en güzeli de ilk kelimelerden sonra başlayan konuşma dönemi olsa gerek. Eğer çocuğunuzun konuşma şeklini nasıl iyileştirebileceğiniz veya nasıl kolaylaştırabileceğini düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız beş tavsiye yardımcı olacaktır.

Çocukları Konuşmaya Başlayanlara Öneriler 🙂

1.Konuşmada Bir Rol Model Olun

Çocuklarınız duyduklarını tekrarlayarak konuşmaya başlayacaktır. Bu nedenle siz ne kadar düzgün konuşursanız onlar da o kadar düzgün şeyler duyacaktır. Sürekli olarak devrik cümle, emir cümlesi ya da ağır kalıplar ve deyimler kullanmak yerine akıcı ve basit cümleleri doğru bir gramerle konuşursanız çocuğunuz için çok güzel bir başlangıç olur.

2.Ekran Süresini Kısıtlayın

Çocuklar biz ne kadar istemesek de çok fazla ekran kirliliğine maruz kalıyorlar. Televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar derken izledikleri bir sürü çizgi film, çizgi dizi oluyor. Bu konuda yapabileceğimiz çok bir şey yok aslında. Onları ekranda bir şeyler izlemekten alıkoyamayız. Ama ekran karşısında geçirdikleri süreyi aza indirgememiz ve izledikleri filmlerde ve videolarda düzgün bir dil kullanıldığından emin olmamız etkili olacaktır.

3.Gününüzü Anlatın

Kitap ve masal okumayı yatma saatine bırakmış olabilirsiniz. Ya da gün içerisinde sizin kitap okuyup onun dinlediği bir aktiviteye çok fazla zaman ve istek kalmıyor olabilir. Bunu telafi etmek için yemeklerde ya da günlük sohbetlerinizde ona gününüzü anlatabilirsiniz. Masalsı bir dilden çok gündelik bir dil, eylem cümleleri, geçmiş zaman vb. kavramları ona ilk elden öğretmiş olursunuz. Hem size hem ona iyi geleceğinden eminiz.

4.Birlikte Oyun Oynayın

Oyun oynamak önemli. Ama birlikte oyun oynamak daha önemli. Bebeklerle oynarken onların sohbet edişini canlandırmak ya da futbol oyunu oynarken spiker gibi maçı anlatmak tarzı cümleleri, tonlamaları ve farklı kelimeleri çocuklarınıza aktaracağınız yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, hayvan şeklinde oyuncaklarla oynarken yılan tıss sesi çıkarır gibi bilgiler hem hayvanları tanımasına hem de s harfinin uzayan bir harf olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

5.Bol Bol Şarkı Söyleyin

Şarkı söylemek hem eğlenceli hem de stres atıcıdır. Ama konuşmaya başlayan çocuklar için şarkılar basit cümleleri ve melodileri ile kolay hatırlanacak ve tekrarlanacak yeni cümle kalıpları sunar. Bu nedenle, basit işlerinizi yaparken yaptıklarınızı şarkılaştırmak ya da bağ kurabilecekleri şarkıları bol bol söylemek çocuklarınıza yardımcı olacaktır.

Not: Unutmayın, çocuğunuzun konuşmak için geç kaldığını veya konuşurken büyük zorluklar yaşadığını düşünüyorsanız bir doktorla görüşmenizde fayda var.

Bol sohbetli günler 🙂