Aile Teknoloji ve Çocuk

Neden Youtube’u Çocuk Bakıcımız Haline Getirmemeliyiz?

source source site fiesta de solteros mexico rencontre 52 site de rencontre gratuit http://www.seo-pruvodce.cz/moloko/3310 tu vas rencontrer quelqu'un de bien busco mujer soltera republica dominicana http://hivtestkit.ph/?melisa=rencontres-nord-pas-de-calais-gratuit&c1f=e1 source url Belki sizin de başınıza gelmiştir. Youtube’da sıradan bir video izlerken yanda çıkan önerilerde alakasız ve pek de masum olmayan videolar ortaya çıkıyor. Başlıkları ve görüntüleri özellikle çocuklar için ilgi çekici hale getirilmekte. Yeter ki çocuklar tıklasın diye. Oğlumla bir örümcek adam videosu izlerken yandaki benzer bir içeriğe bastık. Karşımıza çıkanı gördükten sonra ekranı nasıl kapatacağımı şaşırdım. Evet, örümcek adam vardı videonun içinde ama nasıl! Saçma sapan şekillerdeydi. O güne kadar zaten elimden geldiğince oğlumla birlikte video izlerdik ama o günden sonra çok daha ciddi youtube kurallarımız oldu. Popüler çocuk kahramanlarını kullanarak cinsellik ve şiddet içeren videolara çocukları çekmeye çalışıyorlar. Bilinçaltlarına nasıl zarar verdikleri tahmin bile edilemez!

Geçenlerde bir arkadaşım anlatmıştı. Restoranda yemek yerken yan masadaki bir aile çocuklarına tableti vermiş ve kendi aralarında derin bir sohbete dalmışlar. Aslında günümüzde çok da sık rastlanan bir durum haline geldi Youtube’u çocuk bakıcısı olarak kullanmak! Arkadaşım çocuğun izlediklerine inanamamış, şiddet, kan ve daha neler… Kendisine bile ağır gelen videoları bu ebeveynler nasıl çocuklarına izlettirebiliyorlardı? Farkında mı değillerdi? Peki bu durumda yan masadan kalkıp “Pardon çocuğunuz hiç de hoş olmayan şeyler izliyor!” diye müdahale mi etmek gerekirdi, yoksa gelecek kötü bir tepkiden kaçınmak mı? Sorular sorular…

Belki aile masum bir video ile süreci başlatıp gelen önerilerle çocuk yanlış videolara sürüklendi. Bu olumsuz durum artık büyük markaların da dikkatini çekti ve geçenlerde Youtube’a itirazda bulunuldu. Ardından Youtube yaş sınırlandırmaları için gerekli çalışmaları yapacaklarını açıkladı. Maalesef ki New York Times’in bir haberine göre Youtube bu konuda gerçekten yetersiz kalmakta. Fakat ne olursa olsun Youtube’dan gelecek olan sınırlar değil sizin ebeveynlik sınırlarınız önemli. ÇOCUKLARINIZI SAATLERCE YOUTUBE İLE BAŞ BAŞA BIRAKMAYIN LÜTFEN. Özellikle 12 yaşına kadar videoları gözetiminiz altında izletmenizde fayda var. Youtube çocuk bakıcısı değil, bunu lütfen unutmayın. Çocuğunuzun psikolojisi sizin sohbetinizden, o anda yaptığınız her hangi bir işten çok çok daha önemli.

Ferhan

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olalı 10 yıl oldu. Bu yılların bana kattığı tecrübeler sonucunda elde ettiğim pek çok bilgiyi daha fazla kişiyle paylaşmak istediğimi fark ettim. İki çocuk annesi olarak eğitim ile ilgili düşüncelerimi ve deneyimlerimi paylaştığım için heyecan doluyum. Bilgi paylaştıkça anlam kazanır sloganıyla sizden gelenlerle de bilgi dünyamızı zenginleştirmek ve paylaşmak istiyorum. Bana yazmaktan çekinmeyin.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • youtube düzgün kullanıldığında gerçekten çok yararlı olabilir ama bir sürü şey var içerisinde ve çocuklar neleri izliyor bilemiyoruz. dikkat etmek lazım